UUÇUŞ BÖLGESİ ÖN ÇALIŞMA

Uçuşa gitmeden önce meteoroloji aranarak uçuşa gidilecek bölge ile ilgili rüzgarın durumu yönü ve şiddeti öğrenilir.
Başınç durumunun yüksek veya alçak basınç mı olduğu , basınç merkezinin yeri öğrenilir. Mümkünse bir meteoroloji haritası incelenerek izobar çizgilerine bakılır.
Herhangi bir cephenin gelip gelmeyeceği , son günlerde herhangi bir cephenin uçmak istediğimiz bölgeyi etkisi altına alıp almadığı öğrenilir. Önceden gideceğiniz bölgede uçmadıysanız daha önce tecrübe edinmiş kişilerden kalkış ve iniş noktalarını uygunluğu , bu uçuş bölgesinin
sizin seviyenize uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Uçuşa gitmeden önce malzeme listesi kontrol ederek malzemeler hazırlanır.

Uçuş Öncesi İniş Bölgesindeki Ön Çalışma

Uçuş bölgesine gidildiğinde
ilk yapılması gereken çalışma iniş bölgesindeki ön çalışmadır.Bu çalışmaya göre iniş bölgesi araştırılarak , bölgede inişi engelleyici herhangi
bir çitin , elektrik telinin , mekanik türbülans yapabilecek kütlelerin varlığı , iniş zeminin de her hangi bir çukur , hendek vb engellerin olup olmadığına bakılır.
Rüzgar yönünün inişimize uygun olup olmadığının ve inişimiz sırasında olası bir değişikliği görmemize yarayacak olan bir windsock , stremear dikilir.Veya iniş bölgesinde bir arkadaşımız varsa iniş noktasına yakın
bir T-Pano hazırlanır.

Kalkış Bölgesindeki Ön Çalışma


Uçuş öncesi ölçümlerimizde rüzgar yönü , şiddetini ve türbülansını ölçeriz.

Rüzgar Yönü : Rüzgarın yönü kalkış yapmak istediğimiz yöne doğru olmalı ve en fazla 30' açıyla gelmelidir.Kalkış pistine kalkış yönüne doğru 3 tane stremear konulur.Bunlardan birincisi kalkış noktamızın 50 metre yukarımıza doğru veya zirveye yakınsak zirveye , ikincisi kalkış noktamızın bulunduğu bölgeye , üçüncüsü kalkış noktamızın 50 metre aşağısına dikilir. Bunlar sayesinde rotarda olup olmadığımız rahatlıkla anlaşılır.
Bu stremearların 3 üde aynı doğrultuyu gösterdikleri vakit kalkış zamanımız gelmiş demektir. Bunlar dışında bölgeye bir adet windscok dikebiliriz.
Rüzgarın yönünü doğal yöntemlerlede anlayabiliriz. Çalıların ve ağaçların sallanış yönlerinden , dumanların veya dalgaların hareket yönlerinden , toz yığınlarının kalkış istikametinden , yere ayağımızla tekme attığımızda veya elimizde kuru otları ezerek havaya doğru bırakışımızdan, bayraklardan , bacadan çıkan dumandan anlayabiliriz. Ayrıca denize bağlı olan tekneler genelde burunlarından demirlendikleri için hepsinin burunları rüzgar yönünü gösterir. Yalnız fırtına çıkacağı zamanlarda ve çok aşırı rüzgarlarda ise gemiler kıçlarından demirlenir.
Rüzgar Şiddeti : Rüzgar şiddeti , limitlerimiz olan 20 km içinde olması gerekmektedir. Rüzgarın şiddetini Rüzgarölçer , Anonometre yada Windmeter
dediğimiz cihaz ile ölçeriz. Bu limiti en fazla 25 km ye kadar çıkarabiliriz fakat Her zaman limitlerimizin bir altında uçmamız gerekir.

Rüzgar şiddetini anlamamıza yarayan doğal sesler ve görüntüler ise şunlardır.
0-5 km : Duman dikine veya çok az bir eyimle yükselir.Deniz genelde çarşaf gibidir, dalga olsa bile bunlar köpüksüz çok hafif dalgacıklardır.

6-12 km : Dumanlar eğimle yükselmeye başlamıştır. Rüzgar yüzde hissedilmeye başlar. Yapraklar kımıldamaya başlar. Hafif köpüksüz dalgalar vardır.

12-19 km : Yapraklar sallanır , bayraklar dalgalanır.Dumanlar 45 derece eğilir. Çimenler ve otlar harekete başlar.

19-27 km : Küçük dallar sallanır. Biraz uzun ve yer yer köpüklü dalgalar oluşur. Kıyafetlerden ses gelmeye başlar.

35 km :Küçük ağaçlar eğilir. Dumanlar tamamen yatık esmeye başlar. Tecrübeli ve kendinden emin pilotlar için çok iyi bir soaring havasıdır. Uzun dalgalar ve küçük sıraları oluşur.

35-45 km : Direkler ses çıkarmaya başlar. Büyük dallar ve orta büyüklükteki ağaç gövdeleri hareket etmeye başlar. Denizde ise dalgalar büyük ve çok köpüklüdür.

45-55 km : Ağaçlar tamamen sallanır. Deniz kabarmış , köpükler parçalar halindedir. Yamaç paraşütü için kesinlikle uygun değildir.

Rüzgarın Türbülansı :
Rüzgarın türbülans ölçümü ; rüzgarölçerle yapacağımız en az 5 dakikalık bir ölçümle elde edilir. Rüzgar şiddeti 4 sn içinde 8 km lik bir değişim gösteriyorsa uçuşumuzu kesinlikle iptal etmemiz gerekmektedir.
Uçuş öncesi en az 5 dk lik ölçümde değişimler şayet 4 sn içinde 4-5 km lik bir değişiklikse uçuşumuzu güvenli bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

Şunu unutmamamız gerekirki rüzgar stabil olduktan sonra deneyimli bir pilot 35 km lik bir rüzgarda çok keyifli ve Kendi seviyesine uygun güvenli uçuşlar yapabilir.
ANA SAYFA
Dersler
 Ön Çalışma
Ön Çalışma Say.2