Bu sporu yaparken kullanacağımız alete yamaç paraşütü denir. Yamaç paraşütünün bez kısmına kanopi , kanat veya kubbe adı verilir.Kanopi nin ön kısmına hücum kenarı arka kısmına ise firar kenarı denir.
Aşağıda yamaç paraşütünün teorik şekli ve diğer malzemelerin tanıtımı bulunmaktadır.
Harness : Bir çok harness dacron kumaştan yapılır ve dikilirler.Harneslerin dikişleri genelde "w" şeklinde dikilirler . Ayrıca kutu dikişi kullanılır.


Pilot Harness : Şuan da tüm firmaların ürettiği ve uzun uçuşlarda kullanılan harness türüdür. Değişik dizaynlarda ve isimlerde üretilirler. Bu harnesslerde oturulan yerden omuza kadar tüm beli ve sırt bölgesini koruyan kevlar koruyucu vardır. Ayrıca air lag takılabilir. A kolonuna bağlı speed sistem , sırtta yedek paraşüt bölümü telsiz cebi uzun uçuşlarda
sıvı ihtiyacını karşılayacak drink sistem gibi sistemler vardır. Çapraz bağlar sayesinde koltuk kumanda alır.Diğer Malzemeler :


Variometre :
Variometre saniyede kaç metre yükseldiğimizi veya çöktüğümüzü bize sn/mt şeklinde verir.Telsiz : Uçuşlarda ,özellikle eğitimlerde kullanılır. Bazı yarışamalara veya etkinliklere katılırken de zorunlu ihtiyaçlardandır.
Rüzgar ölçer : Rüzgar hızını knot/saat veya km/saat olarak ölçmeye yarayan alettir.
Kask : Kesinlikle her uçuşta kullanılması gerekmektedir. Çenelikli kask kullanılması tavsiye edilir. Diğer kasklardan farkı darbelere karşı çok direçli olması ve görüş mesafesinin %100 açık olmasıdır.
Tulum : Uzun uçuşlarda kesinlikle kullanılması gerekir. Sırf soğuk nedeniyle reflekslerin zayıflaması ve bundan dolayı aksiliklere gereken anda cevap verilmemesi gibi durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca çok üzün sürebilecek bir uçuşun sadece üşüdüğünüz için yarım bırakmak zorunda kalabilirsiniz.
Bot : Her uçuşta kullanılması gerekir. Kalkış ve inişlerde bileğin burkulmasını önler.Windscok : Bir ucugeniş diğer ucu dar külah şeklinde dacron polyester kumaştan dikilmiş bir malzemedir. Bir sopanın ucunda yere saplanır ve kendisi rüzgarın geldiği yöne döner . Rüzgar şiddeti arttıkça windsock ın kuyruğu yerden daha fazla kalkar. Genelde parlak kumaşlardan yapıldığından
çok yukarlardan rüzgarın yönü , hatta yerde esen rüzgarın şiddeti hakkında bilgi verir.

ANA SAYFA
Dersler
 Malzeme Bilgisi