HAVA TRAFİK KURALLARI

1-
İki hava aracı karşı karşıya geldikleri vakit her ikiside sağ frenlerini çekerek birbirlerinden kendi sağlarına doğru uzaklaşırlar.
2-Bir yamaç paraşütü pilotu yolun sağında bulunan başka bir pilotla karşılaşırsa yol hakkı sağdaki pilotdadır ve yol üstünlüğünü diğer pilota verir.Kendisi yolun sağına veya soluna dönerek diğer pilotun yolundan çekilir.
3-Yamaçta saoring yapan iki pilot karşı karşıya gelidikleri vakit yol hakkı sağında yamaç bulunan pilotundur.Sağ tarafında yamaç bulunan pilot kendi sağına doğru fren çekip karşı karşıya geldiği pilottan uzaklaşamıyacağından sağ tarafı açık olan diğer pilot sağa dönerek ondan uzakşalır.
4-Yamaçta soaring yapan pilottan hangisinin daha az irtifası varsa yol hakkı onundur.
5-Yamaçta soaring yaparken dönüşlerimizi herzaman yamacın aksi istikametine ,boşluğa doğru yaparız.Asla yamaca dogru dönmeyiz.Bu kural bizi yamaca vurmaktan alıkoyduğu gibi, önümüzdeki yamaç uçuşu yapan diğer pilotun nereden döneceğini de kestirmemize yardımcı olur.
6-Yamaçta soaring yaparken önümüzdeki pilotu geçmek istediğimizde muhakkak yamaç ile pilot arasındaki boşluktan geçmemiz gereklidir.Önümüzdeki pilotun yamaç tarafından değilde pilotun boş tarafından geçecek olursak bir çarpışma ile karşılaşabiliriz.Unutmayalımki yamaçta soaring yaparken tüm pilotlar yamaca dogru değil boş taraflara doğru döner.
7-Termikler içinde dönerken ilk termik içinde dönüş yapmaya başlamış olan pilot termik dönüş yönünü tayin eder.Termiğe girdikten sonra diğer pilotların hepsi yukarılarındaki pilotun döndüğü yöne doğru dönüşlerini gerçekleştirirler.Şayet ters istikamete dönülecek olursa dönüşler sırasında yukarımızdaki pilotun sizi takip edemiyeceği ve sizinde onu göremeyeceğiniz kör bir nokta muhakkak olacaktır.O anda ani bir yükseliş ile diğer pilot ile çarpışma olayı söz konusu olabilir.Bunu önlemek için termik içinde dönen bir pilot varsa muhakkak onun döndüğü istikamete doğru dönmeliyiz.
8-Termik dönüşü sırasında yol hakkı alçakta olan pilotundur.Çünkü o yukarısındaki pilotu her zaman göremez fakat üstteki pilot aşağıdakini sürekli görebilir.


9-İnişler sırasında yol hakkı ve ilk iniş hakkı muhakkak alçak olan pilotundur.


10-Bir pilot diğer pilota en fazla 15 metre yaklaşabilir.


11-Koluna kırmızı renkli stremear takmış olan pilot eğitim alan pilotdur.Hava trafik kuralları açısından gözetilmek gerekir.
ANA SAYFA
Dersler
 Hava Trafik Kur.