MALZEME PROBLEMLERİ

Fren iplerini kulplara bağlayan düğümün açılması veya fren ipinin aşınarak kopması nadir de olsa karşılaşabileceğiniz bir durumdur. Böyle bir anda uçuşta bir sorun çıkmamakla birlikte frenler olmaksızın dönüş yapmak için farklı yöntemlere başvurulabilir. Dönüş yapılacak taraftaki arka kolonun hafifçe çekilmesi veya daha iyisi ağırlık kaydırma yöntemi istenen yöne dönüş yapmayı sağlayacaktır. Bu yöntemleri fren ile ilgili bir sorun yaşamadan önce uygulamanız ve tecrübe edinmeniz akılcı olur. Frensiz inişlerde paraşütü yavaşlatma imkanı olmayacağı için iyi bir depara hazır olunmalıdır.

Eğer paraşütün iplerinden bir kısmı kopmuş ise problemin büyümesini beklemeden mümkün olan en uygun alana iniş gerçekleştirilmelidir. Paraşüt veya kuşam hasarlarında da aynı şekilde davranmak gereklidir.

KANOPİ ÜSTÜNDEN İP ATMASI

Genelde kanatuçlarının kalkış öncesinde iyi kontrol edilmemesinden veya kapanmalardaki karışmalardan kaynaklanarak paraşütün ipler arasına sıkışması mümkündür. Bu durum uçuşu dengesizleştirirse yapılması gereken ilk şey dönüş eğilimini ortadan kaldıracak ve düz uçuşu sağlayacak kadar ters yönde fren uygulamaktır. Bu sırada karışıklığın olduğu yerdeki kanatucu iplerini çekip bırakmak çözülmeyi sağlayabilir. Bu uygulama işe yaramıyorsa D kolonlarını çekmek veya B kolonlarını çekmek ve hatta sert bir şekilde frenleri çekmek etkili olabilir. Daha zor bir durumda yeterli yükseklikte tam stol da denenebilir. Yüksekliğiniz yeterli değilse en akıllıcası uygun bir iniş yeri seçmektir. Eğer paraşütünüz bu karışıklık nedeni ile tehlike yaratacak bir hızda çöküyorsa ve kontrol edilmesi imkansız ise o zaman yedek paraşütünüzün tozlarını silkelemek zamanı gelmiş demektir.

ŞİDDETLİ RÜZGARDA SÜRÜKLENMEGün içinde uçuşlarınız sırasında rüzgar şiddetinin artması ve aynı bölgede 1-2 saat zarfında rüzgar şiddetinin paraşütün ileri gidiş hızını aşması mümkündür. Bu durum fark edilmeye başlandığında gecikmeden iniş yapmak en akılcı yoldur. Çünkü ileri gidemeyerek tepe arkasına sürüklenmeniz durumunda rüzgaraltı bölgedeki kuvvetli bastırıcı ve daha kötüsü rotor türbülans ile karşılaşmak kaçınılmazdır. Eğer rüzgar limitlerimiz üstüne çıkmaya başlarsa kaçabilmek için eldeki tüm hız artırıcı imkanlar kullanılmalıdır. Yeni geliştirilen paraşütlerin hepsinin özel bir sistem ile normal uçuş hızlarının yaklaşık 10km/saat üstüne çıkmaları mümkündür. “Speed System” olarak adlandırılan bu sistemler basit anlamda paraşütün hücum açısını dengeli biçimde azaltarak paraşütün biraz daha fazla öne dalmasını sağlarlar. Aslında bu sistem hızlanmayı sağlamakla birlikte darbeli havalarda ve türbülansta paraşütün önden kapanma olasılığını da artırır. Bu nedenle özellikle yere yakınken hassas davranmak gerekir. Kanopide bir boşalma hissedildiği anda bırakılmalıdır. Bu sistemin olmadığı paraşütlerde hızı bir miktar daha artırabilmek için A kolonlarının ikisi birden hafif olarak öne ittirilebilir. Ama bunun çok aşırı yapılması önden kapanmaya neden olacağı için çok dikkat edilmelidir. Bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramıyorsa kulak kapatarak çöküşü artırmak ve en kısa sürede yere inmeye çalışmak gerekir. Kulak kapatma manevrası bazı paraşüt modellerinde ileri gidiş hızını bir miktar artırsa da bu kural sanıldığının aksine her paraşüt için geçerli değildir. Yere yaklaşırken paraşütünüzü hemen söndürmek için gerekli düzeni havadayken almalısınız. Paraşütünüzü durdurmak için kesinlikle frenlemeyin. Aslında paraşütü arka kolonlarla söndürmek bile sürüklenmeye neden olabilir. En iyisi yere ayak bastığınız anda B kolonlarını (veya paraşütün kendi el kitabında C kolonları tavsiye ediliyor olabilir) çekerek direnç yaratabilecek yüzeyi minimize edip paraşütü söndürmektir.

Üzerinde bulunduğunuz yükseltide iniş için uygun yer yoksa ve yükselti bir sırt olarak devam etmiyorsa o zaman rüzgarın dinamik kaldırıcısı ile mümkün olduğunca yükselmeli ve iyi bir anda geri dönerek arka rüzgarla ve az bir frenle yükseltinin bittiği bölgeye doğru uzaklaşmaya çalışılmalıdır. Ancak yine de bastırıcı ve rotor ile karşılaşmaya hazır olunmalıdır.
ANA SAYFA
Dersler
 Malzeme Prob.