Toplam 9 kategoride, 134 makale bulunmaktadır.
Makaleler » GÜVENLIK » Yazının Tamamı
Konu: İkarus Sendromu Eklenme Tarihi: 25.8.2009
Yazan: Hüseyin Fehmi şafak
Kategori: Güvenlik Okunma Sayısı: 19862
Puan: (4,3) Puanlayan: 384 kişi
Makale:

Arkadaşlar ifade etmek istediğim şeyler Yamaç paraşütü sporunun, ülkemizde başladığından beri, çok yol alınmış ve hemen herkesin az çok dikkat ettiği, özellikle ilk 100-150 uçuşu olan arkadaşlara hatırlatma niteliğinde bir yazıdır.
Yamacın doğasındaki adrenalin hormonu bize ekstra; cesaret, gözü karalık, acıyı bir süreliğinede olsa hissetmeme gibi iyi olduğu kadar riskli duygular yaşatmaktadır. Bu duygular iyi kontrol edilmezlerse ikarus sendromu ortaya çıkmakta ve malesef er yada geç bir kaza kırımı arkasında getirmektedir.
Bildiğiniz gibi dünyanın en iyi, en tecrübeli yamaççıları malesef şu anda rahmetli olmuşlardır. Hava dediğimiz; göremediğimiz, ancak tabiatta karşılaşabileceğimiz en şiddetli güç; her zaman, herkes için süprizlere açıktır.
Muhatabımızı anladıktan sonra; tanımak, olası riskleri minimuma indirmek, yamacı herkes için daha sevimli ve daha güvenli hale getirecektir.
Teorisi güçlü, pratik tecrübe çok şey ifade eder. Havacılık sadece kanadı kullanmak değildir. Meteorolojisi ile topoğrafyası ile hava dinamiği ile ve bunun yanında limit kavramının dört başı mamur ele alınması gerekir.
Bu yamacı çekilmez hale getirmek değil havanın üzerimizdeki etkisini anlamaktır.
Sizden 1 sorti bile olsa uçuşu fazla arkadaşa kulak verin. Yanınızda meteoroloji eğitimi almış birisi varsa can kulağı ile söyleceklerini dinleyin. Yerel pilotların söylediklerini ukalalık olarak algılamayın. Eğitimci iseniz talebelerinizin yanında söylenenleri rencide edilmek olarak değil talebelerinizin güvenliği açısından önemli meseleler diye değerlendirin ki talebelerinizde tavrınızı ölçü olarak alsınlar. İnanın çok değerli arkadaşlarımızı kaybettik, hatıralarımızı düşününce bize acı veriyor. Yenilerinin olmaması için hatıralarımızın artık tatlı anılar olması için ''ben bilirim, ben yaparım, ben en iyiyim hatta tek iyiyim, ben mükemmelim, konuşan acemi yani ben ustayım'' piskolojisi olan İkarus sendromuna girmiş olsak bile bunun bize, sevdiklerimize zarar vereceğini hatırlayarak gururumuzun burnunu kırıp, kimde bir artı varsa alıp istifade etmeye çalışalım. Sıfır riskle uçuş mümkün olmayacaktır ama; sıfıra yakın hale nasıl getirilebilir? derdimiz ve hedefimiz olmalı.
İsterseniz havacılık şehitleri isim listesi yapalım ve her uçuş bölgesine asalım. Kazalarının sebeplerini ve sonuçlarını müstakil bir kitap veya cd haline getirip bütün arkadaşlara dağıtalım ve yenilerinin yaşanmaması için dua edelim.
Sağlıcakla kalın, kaybetmeye dayanamadığım, kıyamadığım dostlarım.

Hüseyin Fehmi Şafak
İzmir THK sportif havacılık Klübü
Yamaç Paraşüt Hocası


Ana Sayfa
Makaleler
Makale Ekle