Toplam 9 kategoride, 134 makale bulunmaktadır.
Makaleler » UÇUŞ BÖLGELERI » Yazının Tamamı
Konu: uçuş bölgelerinin temizliği Eklenme Tarihi: 17.8.2009
Yazan: faik dönmez
Kategori: Uçuş Bölgeleri Okunma Sayısı: 11709
Puan: (3,0) Puanlayan: 89 kişi
Makale:

Selamlar...

Dün Uçmakdere'deydim. Gelenler nasıl bir tabiat güzelliği olduğunu biliyor. Uzun zamandır gözüme ilişen ve rahatsızlık duyduğum "çevreye atılan çöpler" konusunda bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyorum. Her gittiğimde, elim erdiğince, etrafa atılmış pet şişeleri, içecek kutularını toplayıp, daha sonra almak üzere bir yerde biriktiriyordum. Nihayet dün yanıma çöp poşeti ve plastik eldiven alarak, bekleme periyodunu bu şekilde değerlendirmeye karar verdim. Üzülerek söylüyorum; bu kirliliğe vesile olduğumuzu düşünüyorum! Yamaç Paraşütü konusu Uçmakdere'de bu denli gündemde olmadığı günlerde bölgeye bu kadar yoğun bir “piknikçi” ilgisi yoktu. Pistlerin geliştirilmesi ve yolların açılmasıyla birlikte daha önce insanların ayak basmadığı yerler ulaşıma açılmış oldu ve söz konusu yerlerde inanılmaz bir kirlilik oluştu. Bu konuda kesinlikle doğrudan sorumlu/kabahatli değiliz, yani bu kirliliği biz yaratmıyoruz ama “keşke o yollar açılmasaydı, ben yine sırtımdaki yükle patikadan yürüseydim de şunları görmeseydim” diye de içimden geçirmiyor değilim.

Durum göründüğünden çok daha vahim. İlk bakışta sadece kullandığınız alandaki yüzeysel kirliliği gördüğünüz için boyutunu anlamıyorsunuz ama temizliğe girişince her gittiğiniz noktanın biraz daha ilerisinde gözünüze başka bir şey takılıyor. Otların içindeki kırık şişeler, çalılara takılmış poşetler, içecek kutuları, kullanılmış çocuk bezleri v.b. şeyler... Bir insanın bakir tabiatla başbaşa kalabilmek için gelip, burasını bir daha gelmeyecekmiş gibi bu denli kirletmesi ve hatta belki de ikinci gelişinde bu kirliliğe sövmesi benim için son derece anlaşılmaz. Bunu yapanlar akil insan olamaz.

Bütün arkadaşlarımdan ricam: Uçmakdere’ye de gelseniz, başka bir uçuş bölgesine de gitseniz, arabanızda çöp poşeti ve plastik eldiven (eldivensiz yapmayın) bulundurup, ama uçuştan önce, ama uçuştan sonra, ama bekleme esnasında, küçücük bir temizlik yapıp, etraftaki döküntüyü bu çöp poşetlerine toplar, yanınızda götürüp en yakın çöp kutusuna atarsanız, hem bu kirliliğe engel, hem de bu kirliliği yaratan insanlara örnek oluruz. Bir pet şişe bile götürseniz faydadır. Bize yardım etmeseler de, en azından belki bir daha çöplerini buralarda bırakmaya utanırlar. Benim dün gördüğüm; beni görünce, ne yaptığımı merak ettikleri ve utandıklarıdır. Belki onlar yapmasa bile orada bulundukları için bu kirlilikte pay sahibi olduklarını düşündüler.

Hepinize şimdiden teşekkür ederim...

Kazasız uçuşlar...


Ana Sayfa
Makaleler
Makale Ekle