Toplam 9 kategoride, 134 makale bulunmaktadır.
Makaleler » YAMAÇ PARAŞÜTÜ » Yazının Tamamı
Konu: PARAŞÜTÇÜ GÖZÜYLE HAYAT Eklenme Tarihi: 27.5.2009
Yazan: Fahri Çavdar
Kategori: Yamaç Paraşütü Okunma Sayısı: 16040
Puan: (3,6) Puanlayan: 397 kişi
Makale:

PARAŞÜTÇÜ GÖZÜYLE HAYAT

Sıkıldığında yamaç paraşütü ile bir kulağında sevdiğin müzikler, diğerinde arkadaşlarının telsiz konuşmalarındaki şakalar eşliğinde uçup 3500m yükseğe çıkmak, yerde aşılması çok zor görünen dağların ayaklarının altında halı gibi serildiğini görmek, daha öncesinde görmediğin yerleri havadan görmek,kartallarla beraber uçmak,onlarla termik dönmek,sen uçarken yoldan geçen arabaların içinden çıkan insanların senin uçuşunu seyretmeleri, gökyüzünde özgürlüğün tadını çıkarırken köy çocuklarının aşağıdan “buraya in” diye bağırmaları,el sallayarak bay bay yapmaları, indiğin yerde çapa yapan kadınların sana hayranlıkla bakmaları,sana susamışsındır diyerek su ikram etmeleri,çocukların koşarak yanına gelip paraşütüne ve sana dokunma arzuları ,paraşütünün toplanmasına yardım etmeleridir paraşütçünün hayatı.
Beş yıldızlı oteller yerine, çadırda rüzgarı dinleyerek uyumak. Yağmur damlalarının çadıra vurduğu anda çıkan sesi dinleyerek uyanmaktır hayatın zevki.
Son model arabalarda gezmek yerine, sırtında en az 8-10 kg olan çantalarla yürümek, tırmanmak, yorulduğunda trilyonlara değişmeyeceğin suyun tadını çıkararak içmek,rakımı yüksek dağlarda bir günde dört mevsimi yaşamak.Sürü ile gezen domuzların yanından geçip gittiğini görmek,ağaçlara sarılarak,yapraklara dokunmak,çimlerin üstünde yalınayak dolaşmak,üzerini soyarak karın içine yatmak,yağmurun altında ıslanmak,ateş yakarak kurulanmak,kuş seslerini dinleyerek onlara eşlik etmek. Acıktığında lüks bir lokantaya gitmek yerine karpuz,peynir,ekmek yemektir yaşamın sevinci,zevki,eğlencesi…
Eğlenmek için disko yerine, hamama gidip göbek taşına uzanmak,saunada terlemek,susayınca içine limon sıkılmış sodayı içmek,havlulara sarılmış vaziyette demini almış çayı yudumlayarak içmektir üzerinizdeki yorgunluğu atmanın yolu.
Akşam olunca da evde pineklemek yerine, sahilde ay ışığında kumsalın üzerinde özel bir insanla dolaşmak ya da hayalini kurmaktır paraşütçünün hayat suyu.
Kalabalık ortamlar yerine, tabiatla iç içe ortamları tercih edip,size negatif elektrik verecek insanlar dan uzak, pozitif elektrik alabileceğin ,yargılamayan ,sorgulamayan insanlarla muhabbet etmektir paraşütçünün deşarj olmasını sağlayan yol.
Kısacası “paraşütle uçmak hayatın içinde olmak,an ve an hayatı yaşamak. “demektir.
Pek ala bizler bu zevkleri yaşarken sizler nerelerdesiniz? Havada ya da dağlarda başınıza bir olumsuzluğun gelmesinden mi korkuyorsunuz? Onun için mi dört duvar arasında yaşamayı tercih edip arabalardan inmiyorsunuz? Bu yaşadığınız hayatın riski inanın bizim yaşadığımız hayatın riskinden az değil. Trafik kazası yapmama, deprem olmaması, bir magandanın kurşununa kurban gitmemeniz gibi , bir nefes sonrasını yaşamaya garantiniz mi var? Unutmayın korkunun ecele faydası yoktur.
Sizler de kuşlarla gökyüzünü paylaşın, dağlardaki kekik kokusunu hissedin, kardelenleri görün, kuşların ötüşlerini dinleyin ve yaşamın sizlere verdiği imkanları başkalarından duyarak değil hayata dokunarak ve hayatı hissederek yaşayın. Eee daha ne duruyorsunuz ,o halde gelin siz de hayatın içinde olun.
Fahri Çavdar
Yp Öğretmen Pilot
THK Akşehir Sportif Havacılık Kulübü Başkanı


Ana Sayfa
Makaleler
Makale Ekle