Toplam 9 kategoride, 134 makale bulunmaktadır.
Makaleler » UÇUŞ BÖLGELERI » Yazının Tamamı
Konu: Amasya da Yeni Alan Oluşturuldu Eklenme Tarihi: 21.5.2008
Yazan: Serdar Yanıker
Kategori: Uçuş Bölgeleri Okunma Sayısı: 10160
Puan: (3,4) Puanlayan: 567 kişi
Makale:

Son yıllarda büyük ilgi gören hava sporlarından olan yamaç paraşütünün yeni gözdesi Gümüşhacıköy oluyor. Gümüşhacıköy ilçesine 10 km mesafede bulunan Korkut köyü içerisinden geçilerek gidilen,Gümüş Tepeye köyden 1.8 km uzunluğunda orman yolu açılarak Yamaç Paraşütü uçuş alanı oluşturuldu.


2007 yılında Gümüşhacıköy ilçesinde görev yapan ve yamaç paraşütü sporu ile amatör olarak ilgilenen Giresun-Bulancak Cumhuriyet Savcısı Durali Karaca tarafından keşfedilen Gümüş Tepe yamaç Paraşütü yapmak için çok uygun bir konumda bulunuyor. İlçenin güneyinde Çetmi köyü üzerinde bulunan ve geniş bir alanın kuş bakışı izlenebildiği Gümüş Tepede incelemelerde bulunan Kaymakam Muhittin Gürel 1803 rakımlı Gümüş tepenin Amasya bölgesinde yamaç Paraşütü ile uçmaya elverişli ender bir coğrafyaya sahip olduğunu belirti.
Gürel 1803 rakımlı Gümüş Tepenin , Yamaç Paraşütüne çok uygun bir yer olduğunu 2007 yılında İlçemizde görev yapan Cumhuriyet Savcısı Durali Karaca bey keşfetti.Kendiside bu spora gönül verenlerden ve Gümüş tepede ilk uçuş yapan kişilerdendir.Bu tepeye daha önce ulaşım imkanı kısıtlı idi.Yamaç paraşütü yapmak isteyenler,tepeye çıkmaya uygun yol olmadığı için arazi araçlarından yararlanmaları gerekiyordu.Biz burayı Gümüşhacıköy Turizmine ve Sporuna katmak için Köy hizmetleri ve Orman Şefliği ekiplerimizle birlikte 2 ay çalışarak 1.8 km lik yol açtık.Tepenin yamaçında 1000 m2 lik te Yamaç Paraşütü alanı oluşturduk.Yolu ve alanı daha sonra kumladık ve uygun bir hale getirdik.Hatta uçuş hocamızla birlikte bir atlayışta ben gerçekleştirdim.Burada uçmak ayrı bir keyif. Gümüş Tepenin ismini duyurarak, burayı Sayın Valimizin katkıları ile,Amasya ilimizin Yamaç Paraşütü merkezi haline getirmeyi umuyoruz.Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor.Emeği geçenlere teşekkür ediyor ve ilerleyen zamanlarda bu spor dalı için önemli bir merkez haline gelecek olan Gümüş Tepeye Yamaç Paraşütü yapmaya davet ediyorum.dedi.

haber-Kaymakamlık Basın Bürosu

www.gumushacikoy.gov.tr


Ana Sayfa
Makaleler
Makale Ekle