Toplam 9 kategoride, 134 makale bulunmaktadır.
Makaleler » ŞENLIK,ETKINLIK YORUMLARı » Yazının Tamamı
Konu: Yamaç Paraşütü Festivali Düzenlemek Eklenme Tarihi: 3.5.2007
Yazan: MİTHAT DERİNYOL
Kategori: Şenlik,etkinlik yorumları Okunma Sayısı: 6233
Puan: (3,0) Puanlayan: 361 kişi
Makale:

BİR YAMAÇ PARAŞÜTÜ FESTİVALİ DÜZENLEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
İnsanlığın var olması ile birlikte, gökyüzündeki hareketli bir cisim, daima dikkat çekmiştir. Bu cisim, eğer bir insan ise bu ilgi daha da artmıştır. Bu ilgiyi fark eden reklamcılar turizmciler, gökyüzünü kullanırlar ve oldukça olumlu sonuçlar alırlar. Türkiye’de hızla gelişen bir spor olan yamaç paraşütü, spor olmasının yanında, görsel güzellik içermesinin ve ilgi odağı olmasının sonucu reklam, turizm alanlarında da etkili olarak kullanılmaktadır. Son dönemde ülkemizde düzenlenen yamaç paraşütü festivalleri, bu gerçeği görebilen akıllı yerel yöneticiler nedeni ile hızla artmaktadır. Ülkemiz doğa koşullarının bu spor için bulunmaz bir cennet olması da doğa’nın bize tanıdığı bir ayrıcalıktır.

Bir yörede yapılan yamaç paraşütü festivali, öncelikle halkın, ardından yerel ve ulusal basının dikkatini çekmektedir. Yöresini tanıtmak isteyen yerel yöneticiler ise bunun farkına vararak, geniş kitlelere ulaşabilecek ve milyonlar harcayarak yapabileceği bir tanıtımı, yamaç paraşütü festivalleri ile yapmaktadır. Nitekim yöresinin yamaç paraşütü potansiyeli olmadığı halde, yine de bu potansiyeli incelemem için birçok yerel yönetimden davetler aldım. Bu davetlerin bir kısmını da çok ciddi biçimde inceleyip, tarafsız sonuçları kendilerine ilettim.

Bir yamaç paraşütü festivali sonucunda o yörenin tanıtımı artar, turizm potansiyeli yükselir. Yerel yöneticiler görsel bir şenlik düzenlediği için, yöre halkının gözünde oldukça pozitif bir imaj edinirler. Bu imaj sonucu yöneticilerin çevredeki itibarı artar, mülki idareden takdir toplar veya seçimlerdeki alacakları oy sayısı ciddi biçimde artar…
Festivalden mutlu ayrılan bir pilot da, otomatik olarak o yörenin gönüllü bir turizm temsilcisidir. Yamaç paraşütü sporunun bu yörede yapılabildiğini diğer pilotlara anlatır (iç turizm). Yöre diğer pilotlar tarafından öğrenilir. Türkiye’de yamaç paraşütü ile uçmak isteyen yabancılara, bu yöreyi ve uçuş özelliklerini ayrıntılı bir şekilde anlatır (dış turizm). Yamaç paraşütü sporu ile ilgili her etkinliğin yerel ve ulusal basının yayınlarına konu olması sebebi ile, o yörenin yamaç paraşütü dışındaki turizm potansiyeli, ürünleri de tanıtılmış olur.

Peki, bu kadar işe yarayan bir festivali düzenlemek kolay mı? Ne yapmak lazım? Ne gibi alt yapılara ve çalışmalara ihtiyaç var?

Bir yamaç paraşütü festivali düzenleneceği zaman, sezon başlangıcında bu festivalin tarihi ve katılımcılara verilecek hizmetler açık bir şekilde duyurulmalıdır. Bu açık duyuruda festivalin kaç gün süreceği, katılımcı pilotların yol ücretlerinin karşılanıp karşılanmayacağı, nerede konaklayacakları, kalkış ve iniş noktasına ulaşımın nasıl yapılacağı, yeme içme ve temel ihtiyaçların nasıl karşılanacağı, kontenjan sınırının olup olmadığını, uçuş bölgesinin coğrafi ve uçuş şartları (deniz seviyesinden yüksekliği, iniş noktası ile kalkış noktası arasındaki yükselti farkı, termik dinamik kaldırıcılar, kalkış noktasının kaç yöne uçuş verebildiği, o mevsimde rüzgarın genelde hangi yönlerden estiği ve uçuş boyunca ne gibi hadiselerin yaşanacağı, iniş alanının nasıl olduğu, hangi seviyedeki pilotların bu bölgede uçabilecekleri gibi…), herhangi bir kaza anında sağlık, arama kurtarma hizmetlerinin nasıl verileceği belirtilmelidir. Bunun için öncelikle havacılık haberleşme grubuna bir bildiri yazılmalı, sonra havacılık ile ilgili tüm web sitelerinin, şenlikler-organizasyonlar takvimlerine bu festival işlenmelidir.

Festivali düzenleyecek tüzel veya gerçek kişiler festivalin mahiyetini, süresini, mülki amirliklere bildirmelidirler ( Ambulans, güvenlik ve arama kurtarma istekleri bu safhada bildirilebilir). En önemlisi ise, festival tertip komitesinin seçilmesidir. Festivali organize edecek ve yönetecek komitenin (en az üç kişi) aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir.

1- Uçuş ve festival tecrübesinin olması.
2- Katılımcı pilotlara, uçuş bölgesi, uçuşun teknik özellikleri ve parkuru hakkında brifing verebilecek düzeyde olması.
3- Festival tarihinden birkaç gün öncesinde uçuş yerinde bulunup, hatta birkaç ön uçuş ile uçuş parkurunun o günlerdeki durumunu anlayabilecek düzeyde olması.
4- Arama kurtarma – ilk yardım konularında tecrübeli olması.
5- Acil durumlarda en isabetli kararları verebilecek psikoloji ve tecrübeye sahip olması.
6- Katılımcı pilotlar tarafından kabul görebilen ve sözü dinlenebilecek karakterde olması.
(7- Türkiye genelinde yamaç paraşütü toplumunda tanınan bir kişiliğe sahip olmaları da tavsiye edilecek bir özelliktir.)

Bu komite (mümkün ise profesyonel kişilerden oluşur, festival boyunca kendilerinin uçuş yapma gibi kaygıları olmaz) ve görevlendirdiği personel, öncelikle katılımcı listelerini hazırlar. Sayı kesinleşince, konaklamanın nasıl yapılacağını, festival boyunca Pilotların yeme, içme ve diğer temel ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağını, uçuş yerine pilotların nasıl ulaştırılacağını, uçuş kararının nasıl verileceğini, uçuş brifinginin nasıl verileceğini, pilotların iniş yerinde nasıl toplanacağını, iniş alanı dışına inmek zorunda olan pilotlara nasıl ulaşılacağını, herhangi bir acil durumda veya kaza anında, arama ve kurtarmanın nasıl yapılacağını planlar... Bu planlar yapıldıktan sonra, festival günü, festivale katılan pilotlar şehrin belli bir yerinden alınır, festival merkezine getirilir. Yapılacak ilk iş bu kişilerin kimlik bilgileri ile kayıtlarının yapılması ve bu festivale kendi iradesi ile katıldığını, herhangi bir kaza veya maddi hasarlı durumda festival komitesinin sorumlu tutulmayacağını belirten bir taahhütname imzalatılmasıdır. Bu işlemden sonra - genelde Türkiye’deki festivallerde pek de iyi uygulanmayan- katılımcı pilot kimlik belgesi verilmesidir. Bu belge aynı zamanda katılan pilot için de önemli bir anı ve o bölgede uçtuğunun bir kanıtı olması açısından, estetik özenle hazırlanmalıdır. Bu belgede, pilotun bu festivaldeki pilot numarası, resmi kimlik bilgileri, hangi şehirden katıldığı, haberleşme telsiz frekansları, acil durum telsiz frekansı ve arayabileceği telefon numaraları yazılmalıdır. Eğer yurt dışından katılımcı pilot var ise bu bilgilerin İngilizcesi de yazılmalıdır. Bu belge, festival boyunca pilotun boynunda devamlı asılı durmalıdır. Özellikle pilotun numarası, adı ve soyadı büyük puntolarla yazılmalıdır ki, diğer şehirlerden gelen pilotlar ve festival komitesi, kişileri ismi ile de tanıyabilsin. Bu kimlik belgesi ve isimlerin kimlik kartında büyük puntolarla yazılı olması, festivaldeki pilotların hemen kaynaşmasına, festivalin gerçek anlamda şenlik olmasına önemli bir katkı sağlayacaktır. Kimlik belgesinin kalıcı olması için asetatla kaplanması gerekir, çünkü şenlik boyunca pilot terleyecek, su içecek, yüzünü yıkayacak, dolayısı ile bu karta su sıçrayacaktır. Rasgele bir karta yazılan yazı bu sebeple kısa sürede okunamaz hale gelir. Asetatın mümkün ise yumuşak olması da tavsiye sebebidir, çünkü bir kaza anında kesici olabilir.

Festival komitesi ve görevlendireceği uçuş teknik ekibi, tüm uçuşlar süresince kalkış noktasında uçuşun başlayıp başlamayacağına karar verir. Bu ekibin bir kısmı kalkış noktasında ( Take-Off ), bir kısmı ise iniş alanında bulunur. Her kalkış ve iniş kayda geçirilir. Kalkış yapan her pilotun kalkışı iniş alanına, iniş yapan her pilotun inişi kalkış alanına telsiz ile bildirilir. Böylelikle acil durumla karşılaşan veya iniş noktasının dışında bir noktaya iniş yapan pilot anında tespit edilerek, prosedürün gerektirdiği müdahale yapılabilir.

Görüldüğü gibi, bir yamaç Paraşütü şenliği düzenlemek, oldukça profesyonellik ve tecrübe isteyen bir iştir. Ayrıca sorumluluğu da oldukça büyüktür. Festival komitesinin birinci amacı ve görevi, herhangi bir kazanın yaşanmamasını sağlamaktır. Bunun dışında, sosyal görevleri de vardır. Türkiye’nin birçok ilinden gelen pilotları kaynaştırmak, festivali cazip hale getirmek, pilotların mutlu bir şekilde o festivalden ayrılmasını temin etmek, bu sosyal görev içerisindedir. Bunun için eğlenceler, geziler, pilotları aşırı-tehlikeli davranışlara sokmayacak yarışmalar ve diğer sosyal aktiviteler düzenlenilebilir. Festival boyunca fotoğraf çekebilecek, video kaydı yapabilecek yetenekli ve profesyonel bir kameramana da ihtiyaç vardır. Çekilen video ve fotoğraflar şenliğin daha sonraki tanıtımlarında kullanılabileceği gibi, pilotlar için de çok güzel bir anıdır. Bu yüzden video ve fotoğraflar tüm katılımcılara mutlaka ulaştırılmalıdır. Katılımcı pilotlara o yörenin özgün hediyeliklerinden veya ürünlerinden hediyeler verilebilir. Bir de festival sonunda katılımcı pilotlara mutlaka pilotun adını, festival tarihlerini ve yerini belirten bir katılım belgesi verilmesi gerekir ki pilot o bölgede uçtuğunu kanıtlayabilsin. Böylece o festival, pilotun kariyerindeki yerini alır.

Bu görüş ve tespitler yaklaşık 5 yıldır Türkiye’nin çok çeşitli illerinde katıldığım festivallerden çıkardığım sonuçlardır. Elbette eksik kalan, unutulan konular da vardır… Ayrıca, festival düzenleyecek kişiler de: “Ne kadar çok şey isteniyormuş…” şeklinde bir düşünceye kapılabilirler, fakat şurası unutulmamalıdır ki, o festivale katılan pilot, sizin yörenizin tanıtımı için hayatını ortaya koymaktadır.

Bu yazımdaki amacım, bundan sonra düzenlenecek festivallerin daha keyifli, güvenlikli, kazasız olması, ayrıca festival düzenlemeyi düşünen kişi ve kuruluşlara bir fikir verebilmesidir. Hepinize kazasız ve neşeli festivaller dilerken, selam ve saygılar sunarım.


Mithat DERİNYOL


Ana Sayfa
Makaleler
Makale Ekle