Toplam 9 kategoride, 134 makale bulunmaktadır.
Makaleler » UÇUŞ BÖLGELERI » Yazının Tamamı
Konu: Hatay Hassa' da Harika bir Tepe Eklenme Tarihi: 5.4.2007
Yazan: Mehmet KARAÖMER
Kategori: Uçuş Bölgeleri Okunma Sayısı: 3693
Puan: (3,1) Puanlayan: 512 kişi
Makale:

Hatay Hassa ilçesi Ardıçlı beldesinin güneyine düşen Köroğlu Ziyaret tepesi iki yıldır dikkatimi çekiyordu. Fakat geçtiğimiz aylara kadar inceleme ve keşfetme çalışması yapmamıştım. Geçen yıl Ziyaret türbesine kadar arabayla çıkıp baktığımda tepenin zirvesine incelememiştim. Bu yıl önce kendim tepeyi yalnız inceldikten sonra rüzgarın geliş yönlerini ve kalkış yapılacak birkaç mevkiyi tespit ettim.

İlk kalkışımı zeminde hiç bir temizlik yapmadan yan rüzgarla 3. denemede başarabildim. İniş gayet rahat ve başarılı oldu. 2. Sortiyi öğrencilerle(8. sınıf) beraber tepe de kalkış alanını temizledikten sonra ve yine yan rüzgarla gerçekleştirdim.
3. sortiyi yer çalışmalarımı görüntüleyen arkadaşla birlikte 3 hafta sonra rüzgarın tepeye dik açıyla estiğini gördüğüm gün yaptım. Kalkışım dikey olarak gerçekleşti ve yine dünkü gibi 45 dakikadan fazla sürdü. O gün biraz geç kaldığım için kulak kapatarak inmiştim tepe eteğine.Tepe eteği yalnız biraz riskliydi. Çünkü inişte arka rüzgara yakın çok hafif rüzgarda sert bir iniş yapmıştım. Ama hızlı koşuma hiçbir sert iniş dayanamazdı tabiki.

Son olarak dün 3.4.2007 salı günü gerçekleştirdiğim ve tepenin tüm kaldırıcı ve yelken bandını inceleme fırsatı bulduğum uçuşum tek kelimeyle harikaydı. Alış veriş yaptığım marketçalışanları ve bazı öğretmen arkadaşlarım benim uçuşumu uzaktan izlemişler. Uçuşta Suriye'nin Osmanlı döneminde inşa edilmiş ve halen kullanılan tren yolu köprüsünü de görme fırsatım oldu. Havada Suriye sınırındaki dağları da görebilme şansım oldu.
Yere inişim öncekilere göre harikaydı. Ardıçlı beldesiyle tepe arasındaki leçe adı verilen volkanik kayalıkların arasındaki yol kenarına düz bir yere yaptım.Volkanik kayalar arasında sınırlı sayıda olan bu düz alanların yola yakın olanlarına iniş planlamak çok güzeldi.

Uçuş vidyomda sadece kalkış ve uçuş görüntüm var. Kameraman açısından yine muzdaribim. Ama gelecek sefer bu başlıkda diğer uçuşlarımı yayınlayacağım. http://www.youtube.com/watch?v=xPOpMixLQNM

Hassa Web sitesinde de http://hassali.com/hassa/index.php?option=com_content&task=view&id=192&Itemid=28 önceki gün uçamayıp yer çalışması yaptığımız günün görüntülü haberleri var tepe eteğine iniş yaptığım alanın.


Ana Sayfa
Makaleler
Makale Ekle