Toplam 9 kategoride, 134 makale bulunmaktadır.
Makaleler » GÜVENLIK » Yazının Tamamı
Konu: Yamaçparaşütü ve Bel Sağlığı Eklenme Tarihi: 13.3.2007
Yazan: Fahri Çavdar
Kategori: Güvenlik Okunma Sayısı: 4441
Puan: (3,9) Puanlayan: 239 kişi
Makale:

YAMAÇPARAŞÜTÜ VE BEL SAĞLIĞI
Yamaçparaşütü doğa sporu olup,sadece havada uçmaktan ibaret sanılan bir iş değildir.Uçuş öncesi ve sonrası bedensel faaliyetlerin yapıldığı spordur. Genelde uçuş tepesine kadar transportla çıkılmasına rağmen ,paraşütlerin araçlara bindirilip-indirilmesi,iniş alanlarının bazen yol bölgelerine uzaklığından dolayı paraşütlerin sırtımızda taşınması oldukça güç ve teknik isteyen bir konudur.Yaptığımız aktivitede belimize oldukça yük binmektedir.Bel sağlığımızı korumak bu açıdan önemlidir.
Fazlasıyla uçuştan kaynaklanmayıp sırf yerdeki yanlış hareketler sonucu ortaya çıktığını düşündüğüm bel fıtığı hastalığına yakalandım.Yazacağım Hastahane ve Doktoru her arkadaşımın bir yerlere not almasını isterim.İşallah gerekmez,ama gerekirse ilk ulaşmanızı isteyeceğim hastahane ve doktor ismi.Evet ,Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakultesi Beyin Cerrahi Bölümünde Doçent Doktor Mehmet Erkan Üstün.İsmini belirttiğim bu değerli şahsiyet tarafından mikro cerrahi yöntemi ile çok başarılı operasyon geçirdim. Ameliyattan 12 saat sonra yürümeye başladım fakat doktorumun önerisi üzeri bir ay yatak istirahatı yapacağım.Aynı hataları başkalarının da yapmamasını istediğim için bu yazıyı hazırlamaya karar verdim. Bu sporu yaparken bel sağlığı açısından mümkün oldukça şunlara dikkat etmeliyiz:
1-Transporta paraşütlerimizi bindirir yada indirirken konsantre olmalıyız.
2-Paraşütleri kaldırırken mümkünse yardımlaşmalıyız.
3-Paraşütleri kaldırırken ağırlığı belimiz yerine bacaklarımıza vermeliyiz.Gücü
belimizden değil,bacaklarımızdan almalıyız.
4-Karın ve sırt kaslarımızın vücudumuzun doğal korsesi olduğunu bilip onları
çalıştırıcı ve geliştirici kültür fizik hareketleri yapmalıyız.
5-Malzemeleri kaldırırken mümkün oldukça sağ ve sol kolumuza simetrik bir dağılım
yapmalıyız.
6-İki kişi bir malzemeyi taşıyorsak,birbirimize haber vermeden malzemenin bir ucunu
bırakmamalıyız.
7-Mümkün olduğunca paraşütleri taşırken belimizden yukarı kaldırmamalıyız.
8-Belimiz geriye doğru eğilmiş durumda paraşütleri taşımamalıyız.Vücudumuzu hafif öne eğmeliyiz.
9-Uçmadan önce mutlaka vücudu ısındırıcı hareketler yapmalıyız.Özellikle inişe de yardımcı olacaktır..Uzun bir uçuş yapıldıysa inişten önce bacaklar havada birbirine vurularak bacak kaslarının ısındırılması sağlanabilir.
10-Harnese oturmamız ayağımızın boşluğundan dolayı bele binen yükü artıracaktır.Bu yüzden harnese ayağımızı koyacağımız bir aparat yaptırmalıyız.(Bazı harneslerde bu durum zaten var.)
11-Aslında bu dikkat edilmesini düşündüğüm önlemler sadece paraşüt taşımayla sınırlı kalmayıp,günlükher hareketimizde dikkatli olmalıyız.
Tüm camiamıza kazasız, sağlıklı uçuşlar dilerim.
Fahri ÇavdarAna Sayfa
Makaleler
Makale Ekle