Toplam 9 kategoride, 134 makale bulunmaktadır.
Makaleler » YAMAÇ PARAŞÜTÜ » Yazının Tamamı
Konu: Yamaç Paraşütçüleri Eklenme Tarihi: 14.6.2005
Yazan: Fahri Çavdar
Kategori: Yamaç Paraşütü Okunma Sayısı: 4169
Puan: (3,3) Puanlayan: 160 kişi
Makale:

Merhaba Gökyüzü Sevdalıları,
Kuşların havada neden şarkı söylediklerini ancak yamaç paraşütçüler anlar.
Özgürlük kelimesini hayvanlarla özdeşleştirmek istediğimizde ilk aklımıza gelen hayvanlar kuşlardır. Onları aklımızda özgür tasavvur etmemizin nedeni, yaptığı iştir. UÇMAKTIR. Uçmak gerçekten insanda özgürlük duygusunu en üst seviyede yaşatan bir duygu.Hele bu duygu kontrollü ve havayla direkt temas halinde olursa bir başka oluyor. Herkes kendine sorsun “ben hayatta en çok neden zevk alıyorum?” diye.İnanın bu vereceğiniz cevaptan çok daha fazla haz verecektir uçmak. Özgür olmak yaşamda insanın her istediğini yapmak olmadığı gibi, bu sporda her türlü hava şartlarında uçmak demek değildir.Uçmak için günler öncesinden yapılan programlar ve emekler gerektiğinde bir anda “uçuş iptal” sözüyle bitirilebilmelidir. Bu insanın oto kontrolü ile alakalı olup, kişinin kendine hakim olma noktasında kendisini geliştirmesidir. Çünkü bir uçuş iptali bin uçuş demektir. Hocalarımızın öğrettiği gibi dağlar hep yerindedir.
Havacılıkta tolerans yoktur.Fazlası ya da eksiği yapılamaz.Yapılması gereken ne ise o yapılmalıdır. Bu bir yamaçparaşütü pilotunun disiplinli olması bilincidir. Hızlı ve doğru karar verme yeteneğinin gelişmesini sağlar. Çünkü verilecek yanlış karar, o kişinin son kararı olabilir.
Bu sporlarla ilgilenen arkadaşların gündelik hayatta da yaptıkları diğer işlerde başarılı olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu sporu yaptıkları için mi başarılı oluyorlar,yoksa başarılı insanlar mı bu spora yöneliyor ayrı bir araştırma konusu olmalı bence. Birkaç hava üssü ve Türkkuşu İnönü Eğitim Kampında gördüğüm bir yazı hep dikkatimi çekti;”Havacılık Ayrıcalıktır.” Ukalalık olmasın ama yamaçparaşütçüler farklı insanlar gözlemlediğim kadarıyla. Klasik yaşam tarzından uzak,doğayı seven,doğayla uyum içinde olan arkadaşlar.Sabahları erkenden çıktığımız,uçuştan önce kahvaltımızı yaptığımız uçuş pistini hiç kirli görmedim.Atıklar her defasında çöpe atılmak üzere toplandı.Bunun için de kimse kimseye bir şey söylemez.Sanki gizli bir el tarafından pist temizlenir.
Her inanışa ve inançsızlığa saygısı olan bir insanım.Emekli bir Pilotun “havacılar Allah’a yakındır.” sözü aklımdan hiç çıkmaz.
Mümkün oldukça havayla iyi geçinirler,şartları zorlamaz ona davetsiz misafir olmazlar. Zannedildiği gibi korkusuz olmadığını gözlemledim yapaçparaşütçülerinin. Korkak ta değiller. Ama korkaklıkla korkusuz olmanın arasındaki çizgi ne diye soracaksınız.Bu çizgi tamamıyla her türlü tedbirin alınması diyebilirim.Bir uçuşta tüm şartlar değerlendiriliyor. Meteorloji,coğrafya,pilotun seviyesi,teknoloji ve aklıma gelmeyen bir çok şartlar.
Bir eğitimci ve bu sporu yapan bir kişi olarak sizlerle gözlem ve düşüncelerimi paylaşmak istedim. Sözümü başladığım cümleyle noktalamak harika olacak diye düşünüyorum.Kuşların havada neden şarkı söylediklerini ancak yamaç paraşütçüler anlar.

FAHRİ ÇAVDAR


Ana Sayfa
Makaleler
Makale Ekle