Toplam 9 kategoride, 134 makale bulunmaktadır.
Makaleler » GÜVENLIK » Yazının Tamamı
Konu: Kalkışta Yapılan Hatalar ve Öneriler Eklenme Tarihi: 31.1.2005
Yazan: Erdem Gülen
Kategori: Güvenlik Okunma Sayısı: 5564
Puan: (3,3) Puanlayan: 194 kişi
Makale:

- Harnese oturma. Birçok kaza, pilotların kalkıştan hemen sonra harnese oturmak için dengesizce debelenmesi sonucu olmuştur. En kötüleri de frenleri elinden bırakmadan harnesin altını tutarak oturmaya çalışırken meydana gelmiştir. Pilot farkına varmadan Stall yapacaktır, veya harnese yerleşmek için tek elini kullandıysa kanopi Spin‘e girecektir. Bir başka kötü fikir ise, önce frenleri bırakıp sonra elleri kullanarak harnese yerleşmeye çalışmaktır. Bir kapanma olduğunda frenleri o kargaşada tekrar bulmak kolay olmayacak ve pilot yamaca çakacaktır. Bir başka çok da kötü olmayan fikir ise, frenleri tek elle tutup diğer elle harnese oturmaya yardım etmektir. Yinede bir kapanma olduğunda düzgün bir müdahele mümkün olamayacaktır. Eğer kalkıştan hemen sonra harnese kendiliğinizden oturamadıysanız, en iyisi yamaçtan bir miktar uzaklaşmayı bekleyin ve bunu deneyin: Ellerinizle kolonları ileriye doğru iterken(frenleri bırakmadan ve normal fren pozisyonunda), geriye yaslanın ve dizlerinizi karnınıza doğru çekin, bu şekilde harnesinize cuk diye oturabilirsiniz. Harnesinizi uygun biryere asıp deneyerek bu haraketi pratik yapmanız çok faydalı olacaktır. Ayrıca harnesinizin sırt yaslanma ayarlarının da çok sıkı olmadığını kontrol ediniz

- ATTİTUDE. Kalkış yapmak zorunda değilsiniz. Eğer hava şartları veya yeni bir uçuş bölgesinde uçacağınız için rahat hissetmiyorsanız, bırakın başka bir gün, daha iyi şartlarda, daha iyi yerlerde uçun. Grup sendromunu ve sadece şov yapmak için uçanlara dikkat edin. “Hey, ben bu havada uçarım, kalkıyorum” deyip patlak rüzgarda kalkıp geriye sürüklenen yada olduğu yerde mahsur kalan kişiler çok olmuştur, eminim çok eğlencelidir.

- Rüzgar hızı 3 saniye içinde 10km/s(6mil/s)’den fazla değişiyorsa, hava türbülanslıdır. Kalkış yapmayın.

- Gri bulutlar daha da kararıyor. Termikler ve kaldırıcı bölgeler daha da güçleniyor. Kalkış yapmayın, eğer havadaysanız inin. Etrafınıza baktığınızda yakın bir mesafede sağanak yağmur görebilirsiniz.

- Ön kolonları çekip kanadı şişirmeden önce kendinize şöyle demelisiniz: “Bu bir deneme, ve herşey uygun ve yolunda giderse kalkışı yapacağım” Sakın kendinize şöyle demeyin: “Bundan önce iki kere kalkmayı beceremedim, bu sefer insanların bana gülmelerine izin vermeyeceğim”.

- Kalkıştan hemen sonra, kanadınız hız kazanmak için öne dalar.(yeterince hızlı koşmadıysanız) ve ardından bir kabarma izler. Eğer siz bu kabarmanın başlangıcında frenleri çekerseniz bu sallanma haraketini arttırmış olur ve salınımın üst noktasında kanopiniz Stall olabilir. Bu etki termiklere(veya herhangi bir kaldırıcıya) girerken de göz önünde bulundurulmalıdır.

- Kalkmak için en kötü 10 neden: 1) Yeterince bekledim. 2) Aşağıya yürümek istemiyorum. 3) Açım, üşüdüm. 4) Bu kadar yol geldim. 5) Hava kararmak üzere. 6)Yağmur başlamadan kalkalım. 7) Amanın! Sivrisinekler beni canlı canlı yiyorlar! 8) Akşam yemeğine gecikeceğim. 9) Kalkmassam korkak olduğumu düşünürler 10) Bu tatilimin son günü.

- Ters kalkışta dönerken ayakların yerden kesilmesi. Eğer kanopi tepemize gelir gelmez ayaklarımızın yerden kesilmesi riski var ise, bu meydana gelmeden çabucak dönüşü yapmak iyi olacaktır. Eğer bu hızlı dönüşü yaparken ayaklarınız yerden kesilirse, dönme haraketini durduramayıp döndüğünüz yönde kolonlar çaprazlaşacak ve yüzünüz yamaca dönük şekilde uçmaya başlayacaksınız. Bu benimde başıma geldi ve düzeltmek için çektiğim yanlış fren kanopimin tam yamaca doğru dönmesine sebep olmuştu. Bunu önlemek için, öncelikle dönüşü çok hızlı yapmayın ve/veya arkanızdan tutarak kalkışa yardım edecek tecrübeli birinden yardım isteyin. En önemlisi de ters bir şekilde havalandı iseniz, soğuk kanlı olmak, kanadınızı yamaçtan uzaklaştırmak ve ondan sonra kolonları eski haline döndürmektir. Önünüze dönerken kolonları elinizle tutun ve ileri döndüğünüzde tekrar öteki yana dönmemek için birbirinden ayrı tutun. Kalkmadan önce göğüs kolonunun çok sıkı olmadığını kontrol edin

- Kalkışta kanat kontrolü. Havalanmadan önce kanadınızı kafanızın üstündeyken ters takılmış kolonları, ip atmalarını, kravatları ve düğümlenmeleri iyice kontrol edin. Bir defa uçuşa geçtikten sonra bu durumlardan kurtulamayabilirsiniz. Eğer yeterince rüzgar varsa bir süre sabit kalın ve kanadınızı iyice kontrol edin

- Kanat kafanızın üstündeyken yana yatmaya başladı. Bundan kurtulmak için yukardaki tarafın frenini çekmek, eğer öne doğru çok güçlü bir kuvvet uygulamıyorsanız, sadece diğer tarafında yere yatmasına neden olur. Bu durumda yapılması gereken, kanadın yatan tarafına doğru ilerleyip vücudunuzu kanadın merkezine almaktır

- Kanadı B kolonlarıyla yere indirmek. Yer çalışması yaparken kanadınızı aniden yere indirmeniz gerekirse, frenleri bırakıp B kolonlarını çekin. Bu hareket kanadın yüzeyini azaltıp kanadı frenlerle inderebileceğinizden daha hızlı yere indirir. Unutmayın ki frenleri bırakmadan bunu yapmayı denerseniz, B kolonu ve firar kenarı arasında rüzgar alan bir bölge yaratırsınız. Bu teknik B kolonunun bağlantı noktalarını çok zorladığından her inişinizde bu yöntemi kullanmayın

- Kanadı yana kayarak yere indirmek. Kanadınızı kısa bir sürede söndürmenin bir yoluda Kanadın bir tarafına doğru koşarken aynı tarafın fren ipini elinize dolamaktır. Bu kanadı yan çevirecek ve kanadın daha az bir alanı rüzgar alacaktır. Kanat 450 den fazla döndükten sonra ters taraftaki kulak kapatacak ve kısa bir süre sonra hücrelerin büyük bir kısmı kapanacaktır.

- Uçuş şartları hakkında senden daha fazla bilgiye sahip bir başka pilotun kalkmasını bekle.

- Zayıf rüzgarda kalkacaksanız en az engel olan
koşu yolunu seçin.

- Genellikle termikler düzgün zaman aralıklarında oluşur. 20 dakika kadar rüzgarı izledikten sonra bir sonraki termiğin cıkacağı zamanı tahmin edip, rüzgar artmadan kalkış yapabilirsiniz. Bu sırada her aralıktaki rüzgar hızının değişimini de gözlemelisiniz.

- Kalkış sırasında yüzünüze hafif bir rüzgar gelirken arkanızdaki ağaçların sallandığını görüyorsanız bunun nedenini, rotor bölgesinde olmadığınızdan emin olmak için bulmaya çalışın.

- Kalkış noktasında rüzgar güçlü eserken yer seviesinde hafif bir rüzgar olduğunu aşağıdakilerden öğrendiniz. Bu rüzgarın düşük irtifadan gelmediğini ve uçuş sırasında iyi bir kaldırıcı bölge bulamayacağınızı gösterir. Fazla kaldırmayan bir rüzgarlarda kalkış yapmak için hazır olun

- Bir uçurumdan kalkış yapacaksınız ve kalkışın önündeki sert rüzgar arkanızda bir rotor yaratır. Eğer çok geriden kalkış yapmaya çalışırsanız kaldırıcı bant sizi geriye doğru, rotor bölgesine, atmaya çalışacağı için dikkatli olun. Mümkün olduğunca ilerden kalmaya ve maximum hızda uçmaya çalışın. Eğer uçurumun kenarında durmaya niyetliyseniz, yatay olmayan rüzgar yönü, eğer frenleri yeterince çekmezseniz ileriye ceker, kanadın biraz önünüzde stabil hale geçmesine neden olacağının farkında olun.

- Rüzgar 300den fazla bir açıyla geliyor ve arazi yapısı nedeniyle (Ağaçların arasından açılmış bir pist veya kayak pisti.) bu şekilde kalkmanız gerekiyorsa kalkıştan hemen sonra rüzgarın geldiği taraftan kapatma yaşayabilirsiniz. En kısa zamanda rüzgara doğru dönün. .

- Bacak kolonlarını bağlamayı unuttunuz. Bu nedenle bir kaç insan ölmüştür. Koltuk altlarıyla birkaç dakika çaresizce asılı kaldıktan sonra kendini bırakan insanlar. Eğer sizinde başınıza böyle bir şey gelirse şunları yapın. Kolonları sıkıca tutun. Ağırlığınızı kollarınızla taşıyarak ayaklarınızı yukarı doğru sallayıp, iplerin ve kolonların arkasına çengel gibi geçirin. Bu şekilde baş aşağı dururken ellerinizle oturak kısmını altınıza çekin. Normal oturma pozisyonuna geçmek için öne doğru hafif sallanıp bacak kolonlarınızı bağlayın.Bu tekniği garajınızda deneyebilirsiniz.

- Göğüs kolonunuzu bağlamayı unuttunuz. Benzer bir durum arabalarda kullanılanlara benzer kilit mekanizmasının uçuş sırasında boşalması nedeniyle benim de başıma geldi. İlk şaşkınlıktan sonra tekrar kitlemeye çalışın. Kilitlemek için gerekli güç, oturma pozisyonunuza bağlı olarak ağırlığınızın %25’i kadar olacaktır.

- Hortum. Eğer kanada kuşandıktan sonra bir hortum yaklaştığını fark ederseniz kanadın havalanmasını önlemek için hemen kanadın ortasına atlayın.Kalkış için beklerken kanadınıza gereksiz yere uzun süre bağlı kalmayın.

- Kalkıştan önce önünüzdeki insaların kalkacağınıza dair uyarın.Onlar sizin kalkışınızı/kalkamayışınızı izlerken siz de önünüzdekilerden birinin kanadını şişirip koşu yolunuzu kapatmasını veya türbülans oluşturmasını önlersiniz

- Yedek kontrolü. Taşıma sırasında yedek tutacağını yerinde tutan velcro iyice sabitlenip, gerektiğinde, yedeğin atılmasını zorlaştırabilir. Kuşama girmeden önce:
1) Tutacağın yerine nasıl bağlandığını kontrol edin.
2) Yedeğin pinlerinin iyice yerleştirilmiş olduğunu kontrol edin.

- Kalkıştan önce tuvaletinizi yapın.Kalktıktan sonra sizi rahatsız edebilir. Havada tuvalatinizi yapmak zorunda kalırsanız rüzgarı arkanıza alın :)

- İplerinizi açmayı kolaylaştırmak için A kolonlarından birini tutup, aynı tarafın fren ipini çekin. Bu genellikle diğer iplerin de açılmasını sağlar. Eğer kuşamınız takla atmadıysa ve kolonlar birbirlerinin içinden geçmediyse A kolonlarından başlayın.

- Herhangi bir nedenle kanadınız karmakarışık bir hal almışsa açmak için şunu yapın: Hücum kenarının ortasından tutup kulaklara doğru açılmalıdır. Kulaktan tutup dışarı doğru çekmeye çalışmak durumu daha da karıştırır.

- Termik geçerken rüzgar artıyor, fakat önünüzdeki ağaç dalları kıpırdamıyorsa, termik bulunduğunuz noktanın gerisinde oluşuyor ve sizin bulunduğunuz bölgedeki havayı çekiyor olabilir. Biraz soğuk bir hava hissedebilirsiniz. Bu kalkmak için iyi bir zaman değildir.

- Sert rüzgarda kanadınızı sererken birisi kanadınızın hücum kenarına, kanadın havalanmasını önlemek için, bir kaç küçük taş koyabilir veya A kolonlarından çekerek 30 cm yüksekliğinde bir duvar oluşturabilir.Bu kanadın üstündeki rüzgarın hızını azaltır.

- Her kalkışınızda kulaklar kanadın ortasından önce yükseliyor ve at nalı veya V şeklinde kanadınız yükseliyor. Bunu önlemek için A kolonunu tamamen çekmek yerine A kolonundaki, en dışta kalan ipi hariç, iplerini elinize alarak çekin(eldiven takarak). Bu ilk kanadın ortasını çekmenizi sağlar.

- Kalkışa hazırsınız fakat yağmur başlıyor.Acaba gerçekten bu uçuşu yapmalı mısınız? Bilinki yağmur damlaları büyüdükçe bulutun altındaki çekim daha güçlü olur. Yani eğer damlalar küçükse kaldırıcı çok fazla olmayabilir ama büyüklerse kalkmaktan kaçının.

- Kalkmak için aklınızda ufak bir şüphe olsa bile kalkmamaya özen gösterin. Unutmayınki bu sporu zevk için yapıyoruz , uçuş boyu şüpheli ,rahatsız bir uçuş yapmak bu zevki kaçırır.(Kendi düşüncem )

İyi Günler.


Ana Sayfa
Makaleler
Makale Ekle