Toplam 9 kategoride, 134 makale bulunmaktadır.
Makaleler » PILOTAJ - UÇUŞ TEKNIĞI » Yazının Tamamı
Konu: Uçuş planlaması,tekniği,emniyeti Eklenme Tarihi: 14.11.2004
Yazan: Gökçe Çelik
Kategori: Pilotaj - Uçuş Tekniği Okunma Sayısı: 9343
Puan: (3,2) Puanlayan: 562 kişi
Makale:

UÇUŞ PLANLAMASI :

Uçuşa başlamadan önce, o uçuşun veya görevin emniyetle yapılabilmesi için her pilotun bir uçuş planlaması yapması gerekir. Bu planlamada uçuş süresince karşılaşılması muhtemel her türlü durum göz önüne alınmalıdır. İyi bir pilot olmanın sırrı ilerisini düşünmektir. Uçuş planlaması yapmadan uçan pilotlar (ne kadar deneyimli de olsa) hiç beklemedikleri bir anda zor durumlarla karşılaşabilir.
Buna göre uçuş planlamasıyla ilgili en önemli noktalar şunlardır;
" Uygun olmayan şartlarda uçmamayı planlamak.
" Tehlikeleri göz önünde bulundurmak ve kalkmadan önce bunlardan nasıl uzak durulabileceğini düşünmek (bunu önceden düşünen pilotlar uçuş sırasında daha rahat olurlar).
" Kalkış yaparken planlamayı yeniden gözden geçirmek.
" Bölgenin durumuna göre ilgili yerlerden notam veya izin alınması.
" Uçuş sırasında daima iniş yapılabilecek bir alanın bulunması.
" Seçilen iniş yerinin yeterince emniyetli olması.
" Seyrüsefer uçuşu yapılacaksa, haritanın ve gidilecek yolun iyice incelenmiş olması.
Çeşitli nedenlerden dolayı bazen yapılan plana uymak veya bunu gerçekleştirmek zor ya da imkansız olabilir. Bu nedenle pilotların ayrıca ikinci bir alternatif planı düşünmeleri gerekir. Bu alternatif planın durumuna göre asıl planla birlikte, kalkıştan önce yapılması da en sağlıklısıdır. Zor durumlarda, bir planı olmayan yada plan yapmakta geciken pilotlar kararsızlık nedeniyle içine düştükleri tehlikelerden ancak şans eseri kurtulabilir. İşi şansa bırakmakta havacılıkta affedilemeyecek bir hatadır.

UÇUŞ TEKNİĞİ :

Sağlıklı düşünerek her uçuşta yeni bir şeyler öğrenen ya da öğrenmeye çalışan pilotların deneyimleri açıkça uçuş teknikleri de gelişir. Bununla birlikte yamaç paraşütü pilotları, fiziksel olduğu kadar psikolojik durum kontrolüne de sahip olmalıdır. Bunu bütün pilotlar bilmeli ve kendini bu konuda geliştirmelidir.
Çünkü, neredeyse bütün kazalar bu nedenle meydana gelir. Her uçuş özel bir strese neden olur. bunun belirtileri ve stres durumlarında vücudun gösterdiği tepkiler şunlardır;
" Nefes alıp-verme artar
" Kalp atışları yükselir.
" Kas gerginliği artar.
" Uçuş geciktikçe sinirler gerilir ve hareketlilik kısıtlanır.
" Gözbebekleri büyür.
" Şeker ve yağ oranı yükselir.
" Adrenalin hormonu yükselir, heyecan artar.
" Terleme başlar.
" Konsantrasyon azalır, unutkanlık başlar.
" İdrak etme ( olayı anlama) ve tepki gösterme becerisi azalır.
Uçuşu olumsuz etkileyen bu stres durumundan kurtulabilmek için pilotun psikolojik durumunu çok iyi kontrol etmesi gerekir. Uygun olmayan psikolojik durumun kontrol edilmeyip uçuşa ısrar edildiği durumlarda ise hata yapma oranı çok artacak ve pilot riske girecektir. Özellikle uzun süren kalkış denemeleri veya bekleyişler sinirleri bozar ve pilotun uçma şevki kırılır. Sürekli yüksek sinir gerginliği sonundaysa fiziksel ve aynı zamanda zihinsel yorgunluk ortaya çıkar. Bugün yarışmalarda dereceye giren pilotlar başarılarını daha iyi malzemelere değil, zihinsel sağlamlık ve zekalarına borçludur. Bu

yamaç paraşütü uçuşları yüksek konsantrasyon gerektirdiği için. Uçuş gününden önceki akşam yenilen yemeklerin uygun ve ölçülü olması gerekir. Yağlı yiyecekler ve akşamdan alınan alkol ile yetersiz uyku, uçuşu kesinlikle olumsuz etkiler. Evde, işte, özel yaşantıda, vs. yaşanılan problemlerde aynı zamanda iyi bir uçuşu bozabilecek uygun olmayan psikolojik durumlardır. Konsantrasyonu arttırabilmek içinse bilgi ve egzersizleri sık-sık tekrarlamak ve çok fazla uçarak bazı hareketleri alışkanlık haline getirmek gerekir. Meraklı izleyiciler ve kendinden emin olmayan pilotların anlattıkları hikayeler de sinir sisteminin bozulmasına neden olur. bunlardan etkilenmemek için gerekirse kibarca, ama kesin bir tavırla uçuşa konsantre olmak istendiği belirtilmelidir.

Uçuş tekniği geliştirmenin bir başka yolu da, sağlıklı bir yaşama dikkat etmektir. Uygun beslenmeyle birlikte kondisyonun korunması için spor yapılması gerekir. Normal antrenmanın yanında haftada en az 30 dakika koşu ya da en azından haftada dört kez bisiklet sürmek, vücudu sağlıklı ve canlı tutmak için önerilen reçetelerdir.
Bunlardan başka belki de en önemlisi pilotun kendi durumunu ve seviyesini bilmesidir. Her zaman seviyeye uygun yamaç paraşütleri ile ve emniyetli yerlerde uçuş yapılmalıdır. Aksi taktirde pilotlar kendilerini gereksiz yere strese sokar ve gerilirler.

UÇUŞ EMNİYETİ :

Plansız, programsız onayı alınmamış, bildirimsiz yapılan tüm uçuşlar uçuş güvenliğini olumsuz yönde etkileyecektir. Kontrolü olmayan bir uçuş görevi pilotun hem kendi emniyetini, hem de kontrollü uçuş yapan diğer uçuşları son derece tehlikeli olaylara hazırlayabilir. Bu nedenle tüm pilotların bilinçli olması ve planlama yapması uçuş emniyeti açısından bir zorunluluktur.
Dünyada yamaç paraşütü sporu son derece hızlı bir şekilde gelişmekte, buna bağlı olarak da üreticiler sürekli yeni malzemeler üretmektedir. Ancak gelişen bu teknoloji birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Her bakımdan yetersiz eğitim ve kontrol, pilotların çok hızlı ilerletilmeleri, kendine aşırı güven vb. gibi nedenlerden dolayı birçok pilot, seviyelerine uygun yamaç paraşütü ve teçhizatı kullanmamakta ve dolayısıyla kazaların artmasına neden olmaktadır.
Dünyada birçok ülke, bu konuda olumlu yönde bazı sınırlamalar getirmiş ve yasal mevzuat uygulamaya koymuştur. Ancak bu sporu yapacak pilotların bilinçlenmesi ve eğitilmesi her şeyden önce yamaç paraşütü öğretmenlerince sağlanmalıdır. Bu konuda titiz olmak öğretmenlerin temel görevi ve sorumluluğudur. Bu spora yeni başlayanlar belli bir seviyeye gelinceye kadar kesinlikle başlangıç modelleri kullanmaları gerekmektedir. Orta düzey yamaç paraşütleri tekamül aşamasında kullanılmalı ve pilotların performans kanatlara geçmeden önce bu yamaç paraşütleri ile mutlaka emercensi uçuş durumlarını çalışmış olmaları şarttır. Performans kanatları ise, ancak uçuş sayısı ve deneyimi yeterli pilotlar ile yarışmacı düzeyindeki pilotlar tarafından kullanılması yine uçuş emniyeti açısından çok önemlidir.
Uçuş emniyetinde dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda uçuş yükseklikleridir. Bu spora yeni başlayanlar ve deneyimi az olanlar mümkün olduğu kadar fazla sayıda alçak tepelerden (600 metrenin altındaki) uçarak deneyimlerini arttırmalıdır. Kısa zamanda ve yeterli bir deneyime ulaşmadan yüksek tepelere çıkmak çok sakıncalıdır. Çünkü, yüksek irtifa daha fazla bilgi ve eğitimi gerektirir. Aynı şekilde zamansız yapılan yüksek irtifa uçuşları pilotlarda kalıcı uçuş korkularına neden olabilir.

Uçuş Emniyetinde Unutulmaması Gereken Sözler

" Bir uçuş emniyet sloganını yazmak bir dakika sürer,
" Bir uçuş emniyet toplantısı bir saat sürer,
" Bir uçuş emniyet programının planlanması bir hafta sürer,
" Bu planın uygulamaya konulması bir ay sürer,
" Bir uçuş emniyet taktirinin kazanılması bir sene sürer,
" Her şeyin bir kırık ile kaybedilmesi ise bir saniye sürer.


Ana Sayfa
Makaleler
Makale Ekle