Toplam 9 kategoride, 134 makale bulunmaktadır.
Makaleler » ŞENLIK,ETKINLIK YORUMLARı » Yazının Tamamı
Konu: Manisa Havacılık Topluluğu / 1 Mayıs 2004 Şenliği Eklenme Tarihi: 31.7.2004
Yazan: manhat@manhat.org
Kategori: Şenlik,etkinlik yorumları Okunma Sayısı: 4329
Puan: (3,1) Puanlayan: 581 kişi
Makale:

Manisa da Yamaç Paraşütü sporu 2001 yılında bu spora gönül veren birkaç kişinin büyük cabalarıyla başladı. Manisa dağının yapısı yamaç paraşütü sporuna uygunluğu gönüllüleri harekete gecirdi ve uçuş yerlerinin hazırlanmasına başlandı.

Yamaçların hazırlanması için Valimiz Sayın ORHAN IŞIN beyin büyük desteği ve katkısı oldu. ilk etapta 175metrelik kırtık mevkiine yol yapıldı. Eğitim tepesi olarak kullanılan bu yerden başka 300 metre ve yine aynı bölgeye yakın 400 metre Bülbül tepesi akabinde hazırlandı. 1375 metre spil karlık mevkii yamaç paraşütü için abartısız dünyada çok az benzeri olan bir yer. Bu bölgeyede Sayın Valimiz Orhan Işın yaklaşık 2 kilometre yol yaptırdı. Bu yolun yapılmasıyla Bölgenin uçuş sporu açısından değeri birkat daha arttı.

Yamaç Paraşütü sporu çok nazlı bir özelliğe sahip. Dağın eğimi, Rüzgara karşı konumu. İnişyerinin uygun olması. Güvenliği, kalkış yeriyle iniş yerinin arasındaki arazinin durumu olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Bu saydığımız özelliklerin tamamı Manisa da mevcut. Birde şehire yakınlığı ,uçuş esnasında şehirin heryerinin görünmesi .Şehirdekinlerin uçuşları izlemesi. 1375 metrelik karlık mevkiinden hemen hemen İzmirin tamamının görünmesi Çeşme altına kadar denizin ve adacıkların ;ayriyetten Aliağa körfezinin de müthiş manzarası tepeye çıkanları mest ediyor.

Milli parklar müdürlüğüde eko turizim kapsamında karlık tepesine uçucuların güvenliği ve konforu için yatırıma başladı. 20 Nisan 2003 tarihinde Sayın Valimizin desteği ile 1.sini Yine 1-2 Mayıs 2004 tarihinde de 2.sini gerçekleştirdiğimiz '2.MANİSA HAVA OYUNLARI' etkinliklerine Türkiyenin değişik illerinden 250 ye yakın pilot katıldı. Valiliğimiz 350 kişilik kontenjan tahsis etti. 350 kişinin 2 gün barınması ve sabah kahvaltıları ,Dağa çıkış için araçların tahsisi sağlandı. Sayın Valimiz Garnizon Komutanımız ,daire müdürlerimiz bizzat şenliklere katıldılar.

Geleneksel Manisa Mesir , Bağ Bozumu şenliklerine alternatif MANİSA HAVACILIK ŞENLİĞİni de bundan böyle uluslar arası boyutta yıllarca devam ettirme gayreti içinde olacağız.


Ana Sayfa
Makaleler
Makale Ekle