Toplam 9 kategoride, 134 makale bulunmaktadır.
Makaleler » METEOROLOJI » Yazının Tamamı
Konu: Meteoroloji siteleri detaylı inceleme Eklenme Tarihi: 30.7.2004
Yazan: Deniz Erenler
Kategori: Meteoroloji Okunma Sayısı: 6346
Puan: (3,2) Puanlayan: 312 kişi
Makale:

Ülkemizdeki pilotların bir çoğunun, kayda değer güzel uçuşlar yapabilmek için bulundukları bölgelerin dışına uzun seyahatler yapmak zorunda kaldıklarını biliyoruz.

Özellikle SOARING (=BOARING) Uçuşları yapmaktan gerilen İstanbul Pilotları, her hafta sonu ve Bayram tatilinde acaba ne yapsam da, ne etsem de, nerelere gitsem de, monoton uçuş hayatıma bir değişiklik getirsem diye
kıvranmaktadırlar.

Yelken ve/veya Düz Uçarak Manzara seyretmekten gına getiren İstanbul pilotları artık termik dönmek, irtifa almak, süzüm süzüm süzülmek ve de mesafe yapmak istemektedirler.

Termik doneyim, irtifa alayım derken de, basta kapanmalar olmak üzere baslarına bir sürü beklenmedik şey gelmekte.Bu beklenmedik kapanmalar ve akabinde meydana gelen acayip bir şeylere bari azcık hazırlıklı olayım diye de, SIV (Seytan işi Valla) dediğimiz hareketleri deniz ustunde oldukça bol irtifada denemek istemektedirler.

Gerçi Yelken ve Duz uçuş dan başka bir şey yapmayan pilotlar bile SIV çalışmalarını çok sevmekte, bu çalışmalardan sonra adeta bir Sünnet Çocuğu gibi sevinmektedirler. Her ne kadar ihtiyaçları olmasa da, artık kanadın nelere muktedir olduğunu, bununda kontrol altına alınması durumunda pekte korkulacak bir şey olmadığını bizatihi görmüşlerdir.Simdi artık daha bir gönül rahatlığı ile yelken ve düz uçabilirler.

Neyse daha fazla dağıtmadan konu baslığımıza dönmek istersek…

Bu ve benzeri SIV hareketlerini gönül rahatlığı ile denemek için dünyadaki en uygun yer olan Ölüdeniz ise İstanbul’dan Gidiş/Dönüş 1600 km (karsılaştırmak acısından, örneğin; İstanbul/Vienna arası 1524km)
mesafede olmakta buda yaklaşık bir tam gün yolda geçecek demektir.

Pilotlar tabi ki bu ve benzeri uzun mesafelere uçuş turu planladıklarında bunun ciddi "Para & Zaman" demek olduğunu bildiklerinden seyahat öncesi gidecekleri bölge için hava tahmin raporlarını incelemek ve de buradan çıkardıkları sonuçlara göre seyahat kararı vermek istemektedirler.

Böyle bir durumda ise maalesef ülke pilotların net üzerinden yararlanabilecekleri kaynaklar gerçekten çok sınırlıdır.

RESMI "Meteoroloji Genel Müdürlüğü" sayfaları http://www.meteor.gov.tr/ (Ölüdeniz için önce "İllerimizde Hava" Sonra "Dalaman" ı tıklayacaksınız) dışında faydalanacak başka bir "YERLI ve GUVENILIR" kaynak bulunamamaktadır.METEOROLOJİ”DE ileriye donuk ancak 3 günlük tahminler vermekte. Bu ise aslen tam olarak isimize yaramamaktadır.

Yurt dışında (benim bildiğim) net üstünden yararlanılabilecek etraflı tahmin veren sayfalar mevcuttur, fakat bu yabancı tahmin sitelerinde verilen terimlere aşina olmayan (benim gibi) birilerinin bunları sökebilmesi ve de haritaları gerçek manada anlayabilmesi mümkün olmamaktadır.

Örneğin http://www.westwind.ch/ sayfasından "Forecast Models 0-10 days" altında AVN/GFS (Amerikan - Global Forecast Systems) ve de "GFS Ws" seçildiğinde önümüze 14 değişik tablo çıkmakta tahminler 6şar saat arayla gösteriliyor 00:00 bugün Greenwich Mean Time yani Türkiye için 3 saat eklediğimizde bu sabah saat 03:00 olmakta. Aşağıda "ALL PARAMETERS" dan "5.00"i seçersek 24 Nisan Ctesi, Saat 06 Zulu (yani 09:00 Türkiye) İçin sırası ile toplam 14 adet haritayı görebiliriz.

Bildiğimiz, yararlanabileceğimiz daha başka sayfalar

http://www.wetterzentrale.de/ 9 Tag GFS tıklanınca 9 günlük Global Forecast System ana hatları görülebilir Veya TOP KARTEN"den gidilebilir. Sonra Sol üst kösedeki GFS tıklanınca toplam 17 değişik harita üstünden tahmin geliyor.

http://forecast.uoa.gr/ Atina Üniversitesi önce "Weather forecasts" sonra "Skiron Forecasts" geliyor.

http://www.meteonet.nl/aktueel/w_usamod.htm sayfasından ortadaki GFS Europa (wetterzentrale ile ayni)

http://www.wetter-express.de/gmepanel.htm

http://lightningwizard.com/maps/ CONVECTIVE EUROPE MAPS CONVERGENCE Seviyeleri hakkında bir şeyler bahsediyor ama gene anlamadım.

http://www.mpa-garching.mpg.de/~reinhard/meteo/temp8509dchart.html
850 milibar basınç seviyesinde (1500 metre irtifa civarı) 9 günlük sıcaklık tahmini. En altta ufak harflerle İngilizce olarak açıklaması var. Deniz seviyesinde (veya bulunduğunuz yerin irtifası neyse ona göre) sıcaklık buradan indirgenerek en sağlıklı şekilde bulunur diyor.Her 100 metre için 0.7 santigrat. Örnek Ölüdeniz üzerinde renklerden 1500 metrelerde sıcaklığın 7 dereceye tekabül ettiğini görürsek. Yani 1700 take off civarı. 10,5 derece eklersen deniz kenarında sıcaklığın 17/18 derece civarında olduğunu (max) çıkarırız ( mı ? )

http://www.mpa-garching.mpg.de/~reinhard/meteo/
Reinhard elemanının Meteo tahmin ana sayfasında sol taraftan diğerlerine bakabilirsiniz.

http://homepage.ntlworld.com/booty.weather/metinfo/models/define_TK.htm
sayfasında bir takım İngilizce açıklamalar var ama gene de biri bize açıklamadıkça sanki çok zor bunları sökmesi. EXPLANATION OF DATA tıklanınca bir takım İngilizce açıklamalar var ama gene sökmek zor.

Saygılar
Deniz Erenler


Ana Sayfa
Makaleler
Makale Ekle